Haberyeni.Org – Güncel Haber – Son Dakika Haberler

Donald Trump, Petro Poroşenko ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Beyaz Saray’da görüştü. İki ülkenin gündeminde işbirliği vardı ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko arasında Beyaz Sarayda gerçekleşen görüşmede, Ukraynanın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi ve ülkedeki reform gündeminin konuşulduğu bildirildi. Beyaz Saray, Trump ile Poroşenko arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama […]

Donald Trump, Petro Poroşenko ile görüştü
20 Haziran 2017 - 18:00 'de eklendi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Beyaz Saray’da görüştü. İki ülkenin gündeminde işbirliği vardı

ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko arasında Beyaz Sarayda gerçekleşen görüşmede, Ukraynanın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi ve ülkedeki reform gündeminin konuşulduğu bildirildi.

Beyaz Saray, Trump ile Poroşenko arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Ukraynanın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi ve ülkedeki reform gündemi ile yolsuzlukları engelleme çabalarının ele alındığı ifade edilen görüşmede, karşılıklı iş birliğinin önemine vurgu yapıldığı belirtildi.

“BUGÜN BİR BAŞARI HİKAYESİDİR”

 

Öte yandan iki lider, görüşmenin ardından Oval Ofiste basın mensuplarına poz vererek ikili ilişkilerle ilgili kısa değerlendirmelerde bulundu.

Poroşenko ile görüşmesinin çok verimli olduğunu ve gün boyu sürecek diğer görüşmelerle iki ülke arasındaki ve bölgesel ilişkilerin kapsamlı şekilde konuşulacağını dile getiren Trump, birçok konuda mesafe katedeceklerine inandığını vurguladı.

Trumpın ardından kısa bir açıklama yapan Poroşenko ise demokrasi ve özgürlük için mücadele ettiklerini ve bu mücadelede ABD gibi bir müttefikin çok değerli olduğunu bildiklerini söyledi. Poroşenko, “Bugün bir başarı hikayesidir ve bu hikayenin destekçileri olarak sizi (Trump) ve ABDyi yanımızda görmekten gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

TRUMP: UTANÇ VERİCİ

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, Kuzey Korenin kısa süre önce serbest bıraktığı ve dün hayatını kaybeden ABDli öğrenci Otto Warmbier ile ilgili değerlendirme yaptı.

 

“Eğer Ottoyu daha önce getirebilseydik bunların hiçbiri yaşanmayabilirdi. Ottoya yapılanlar utanç verici.” ifadelerini kullanan Trump, Warmbierin ailesiyle konuştuğunu ve ailenin zor bir dönemde çok güçlü durduğunu sözlerine ekledi.

Kuzey Korede yaklaşık 15 ay tutuklu kaldıktan sonra geçen hafta serbest bırakılan 22 yaşındaki ABDli öğrenci Otto Warmbier, dün hayatını kaybetmişti. Warmbierin Kuzey Korede tutuklandıktan kısa bir süre sonra gıda zehirlenmesi geçirdiği ve beyin dokularının ciddi hasar görmesi nedeniyle yaklaşık bir yıl komada kaldığı belirtilmişti.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER