Haberyeni.Org – Güncel Haber – Son Dakika Haberler

Arakandan kaçan Müslümanların sayısı 73 bine yükseldi

25 Ağustos’tan bu yana Arakan’da devam eden şiddet olayları nedeniyle Myanmar’ı terk eden Müslümanların sayısı 73 bine yükseldi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 73 bine yükseldiğini bildirdi. BMMYK’nın Bangladeşteki Bölge Sözcüsü Vivian Tan, Arakan’da ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarının […]

Arakandan kaçan Müslümanların sayısı 73 bine yükseldi
04 Eylül 2017 - 13:14 'de eklendi.

25 Ağustos’tan bu yana Arakan’da devam eden şiddet olayları nedeniyle Myanmar’ı terk eden Müslümanların sayısı 73 bine yükseldi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Myanmar’ın Arakan (Rakhine) eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e ulaşan Arakanlı Müslümanların sayısının 73 bine yükseldiğini bildirdi.

BMMYK’nın Bangladeşteki Bölge Sözcüsü Vivian Tan, Arakan’da ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarının başladığı 25 Ağustostan bu yana 73 bin sivilin Bangladeş’e geçtiğini söyledi.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan eyaletinde devam eden saldırılarında, 25 Ağustos’tan beri çok sayıda Arakanlı Müslüman sivil hayatını kaybetti. Saldırılarda 60’tan fazla köy hedef alınıp bu köylerden onlarcası yakıldı.

On binlerce Arakanlı Müslüman da can güvenliği sebebiyle bölgeden kaçmaya çalışırken siviller kara ve deniz yoluyla Myanmar’dan Bangladeş’e geçmeye çabalıyor. On binlerce Arakanlı Müslümanın sınır bölgesindeki bekleyişi sürüyor.

Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı saptanamıyor. Arakanlı sivil toplum kuruluşları, hayatını kaybeden sivillerin sayısının bini aştığını bildirirken bazıları rakamın binlerce olduğunu iddia ediyor.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER