Haberyeni.Org – Güncel Haber – Son Dakika Haberler

Almanya, Peşmergeye verdiği eğitim desteğini geçici olarak durdurdu

Almanya Savunma Bakanlığı, Peşmerge güçlerine verdiği eğitim desteğini geçici olarak durdurduğunu açıkladı Almanya’nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçlerine verdiği askeri eğitim desteğini geçici olarak durdurduğu bildirildi. Almanya Savunma Bakanlığından AA muhabirine yapılan açıklamada, Peşmerge’ye verilen eğitim desteğine ara verildiği bilgisi doğrulandı. Açıklamada, askeri eğitimin durdurulmasına gerekçe olarak ise Kerkük’te son günlerde yaşanan gerilim gösterildi. […]

Almanya, Peşmergeye verdiği eğitim desteğini geçici olarak durdurdu
18 Ekim 2017 - 1:34 'de eklendi.

Almanya Savunma Bakanlığı, Peşmerge güçlerine verdiği eğitim desteğini geçici olarak durdurduğunu açıkladı

Almanya’nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) güçlerine verdiği askeri eğitim desteğini geçici olarak durdurduğu bildirildi.

Almanya Savunma Bakanlığından AA muhabirine yapılan açıklamada, Peşmerge’ye verilen eğitim desteğine ara verildiği bilgisi doğrulandı.

Açıklamada, askeri eğitimin durdurulmasına gerekçe olarak ise Kerkük’te son günlerde yaşanan gerilim gösterildi.

Alman askerleri açısından herhangi tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığı ifade edilerek, gelişmelerin yakından takip edildiği ve DEAŞ’a karşı mücadelede müttefiklerle temas halinde olunduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Peşmerge güçleri, Almanya’dan aldıkları silah ve cephanenin sadece terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelede kullanılacağı konusunda Alman Hükümeti’ne güvence verdi.

Almanya, terör örgütü DEAŞ’la mücadele kapsamında IKBY güçlerine eğitim vermesi amacıyla bölgeye 2014 yılında askeri eğitim birliği gönderme kararı almıştı. 2016 yılının eylül ayında Almanya Peşmerge’ye verdiği askeri eğitim desteğini daha da genişletme kararı almış, bunun gerekçesi olarak ise peşmergenin DEAŞ’a karşı mücadelesini göstermişti.

Almanya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Peşmerge’ye verilecek eğitimler için Erbil’de askeri üs kurma kararı almıştı.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER