Haberyeni.Org – Güncel Haber – Son Dakika Haberler

ABDden Katar açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen’in Katar’a teröre destek verdikleri gerekçesi ile ambargo uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmamalarına şaşırdıklarını belirterek, “Amaç gerçekten terörizm mi?” diye sordu. Sözcü Nauert, günlük basın toplantısında Katara uygulanan ambargoya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. […]

ABDden Katar açıklaması
20 Haziran 2017 - 21:00 'de eklendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen’in Katar’a teröre destek verdikleri gerekçesi ile ambargo uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmamalarına şaşırdıklarını belirterek, “Amaç gerçekten terörizm mi?” diye sordu.

Sözcü Nauert, günlük basın toplantısında Katara uygulanan ambargoya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Katara karşı uygulanan ambargonun 5 Haziranda başladığını kaydeden Nauert, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin, iddialarının detaylarını henüz kamuoyu ile paylaşmadığına dikkati çekti.

Nauert, “Ambargoyu uygulamaya iki haftadan fazla bir zaman önce başladılar. Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki iddialarının detaylarını henüz kamuoyu ile paylaşmamasına karşı şaşırmış durumdayız.” ifadesini kullandı.

 

Bu durum karşısında ABDnin duyduğu endişeyi dile getiren Sözcü, “Bu zaman dilimi arttıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin yaptıkları karşısında şüpheler artıyor.” diye konuştu.

Sözcü, “Bu aşamada basit bir soruyla karşı karşıyayız: Atılan adımlar gerçekten Katarın terörizmi desteklediği yönündeki iddiaların sonucu muydu, yoksa Körfez ülkeleri arasında uzun zamandan beri var olan sorunlarla mı ilgiliydi?” dedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziranda Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katara kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan, ayrıca Katarın tek kara sınırını da kapatmıştı. Katar ise “amacı devlete zarar vermek ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kalındığını” ifade etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta, Katarın terörizmi en üst seviyede desteklediğini savunmuş, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise Katara uygulanan yaptırımların gevşetilmesini istemişti.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER